Jdi na obsah Jdi na menu
 


historie tekkenu

12. 12. 2008

 

Tekken

Datum vydání: listopad 1995

Formát: Playstation

 

 
 

Železná pěst

Slovo „Tekken“ znamená „železná pěst“ a stalo se synonymem úderné 3D bojovky. Mnoho věcí odkoukala od průkopnického Virtua Fightera, ale dokázala prezentovat svou hratelnost jedinečným i atraktivnějším způsobem. Za nejgeniálnější vynález designérů z Namca lze považovat neznámý systém, kdy každé ze čtyř tlačítek ovladače reprezentuje jednu z končetin každé postavy. Jde o velice intuitivní systém, který si rychle osvojíte.
 

Mishima Zaibatsu

Všechny díly Tekkena se točily kolem tzv. Turnajů krále železné pěsti. V prvním díle přežila drsná kvalifikační kola osm nejlepších bojovníků, kteří se utkají v tomto hratelném finále. Největším cílem je postoupit do posledního kola, kde se utkáte s Heihachi Mishimou, ikonou celé série.
 

Kandidáti na titul

Všech osm postav v prvním dílu pochopitelně debutovalo a jasně ukázalo, že předčí veškerou konkurenci. Byly to postavy charismatické, dobře zapamatovatelné a s propracovaným bojovým stylem. Najdeme mezi nimi celou řadu „legend“, bez kterých si nedokážeme představit pokračování hry. Jmenujme alespoň vražedkyni a mistryni stylu Aikido Ninu Williams, vyhazovače a notorického rváče Paula Phoenixe, „Kinga“ majitele sirotčince skrývajícího se pod maskou leoparda, či vůdce klanu Manji známého jako Yoshimitsu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tekken 2

Datum vydání: říjen 1996

Formát: Playstation

 

 

Železná pěst

Druhý Tekken mírně vyladil dobrý systém představený předchůdcem. Za řeč stojí přídavky jako reversaly u některých postav nebo skluzy po delším rozběhu. Srdce fanoušků si získal zlepšenou grafikou, která se projevila na propracovanějších postavách a jejich animacích. Pozadí byla mnohem zajímavější. Tekken 2 byl jednou z prvních her, které poskytly důkaz o síle Playstationa. 

 

Mishima Zaibatsu

Podle oficiálního kánonu se vítězem prvního turnaje stal Kazuya Mishima. Celé to vyvrcholilo soubojem dvou generací, ve které zvítězil Kazuya díky nadpřirozené moci zvané Devil. Tímto vítězstvím získal vládu a využil získaných peněz k realizaci megalomanských plánů. O rok později je vyhlášen druhý turnaj. 

 

Kandidáti na titul

Všichni, co něco znamenali v jedničce, se objevili i v druhém díle. Zmínit můžeme například Marshalla Lawa s rychlými kopy a zuřivým stylem, medvěda Kumu- zvířecího mazlíčka starého Heihachiho. Mezi novými postavami byl bezpochyby Lei Wulong, provozující kombinaci pěti různých zvířecích kung-fu.  

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tekken 3

datum vydání : listopad 1998

formát : playstation

 

Mishima Zaibatsu

Dvojka skončila triumfálním Heihachiho comebackem. Ve finále porazil ďábla, když použil Kazuyu jako štít. Vědom si skutečnosti, že tělo jeho syna bylo infikováno, hodí jej do sopky. Třetí turnaj je vyhlášen o 20 let později. Hlavní postavou je Jin, syn Jun a Kazuyi, jemuž v patnácti letech mu Bůh boje zabil matku - poté vyhledá tréninkový camp svého dědy Heihachiho. Nyní je mu 19 a přihlašuje se do turnaje o Krále železné pěsti 3, jehož vyhlásil Heihachi, aby přilákal Boha boje. Jinovy pohnutky jsou jasné - pomstít smrt své matky.

 

Železná pěst

Japonský zvrhlý smysl pro inovaci se projevuje nejvíce v Tekken Ball módu, kde si můžete "nekontaktně" zapinkat na pláži s balónkem;-) Další premiérou je pak Tekken force mode ve stylu akčních filmů jeden proti všem. Počet hratelných postav je nyní 21. Hra se oproti předchozímu dílu zrychlila na velmi realistickou úroveň. Počet úderů narostl hlavně díky zavedení postojů (stance) u mnoha starých i nových postav. King rozvádí své "řetězáky" k dokonalosti. Všem postavám je umožněno dělat úkroky, unikat z reversalů pomocí chicken a nabíjet se pomocí Ki power (1+2+3+4). U vybraných postav lze aplikovat parry a low parry. Na scéně se objevuje fenomén Electric Wind Godfist.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tekken Tag Tournament

Datum vydání: listopad 2000   

Formát: Playstation 2

 

 

Železná pěst

První Tekken na Playstation 2 ještě stihl horečku 3D bojovek a zároveň strhl pozornost „next-genovou“ grafikou a kvalitním zvukem. Jeho nejsilnějšími rysy byly sestava 39 hratelných postav a unikátní „tag systém“, ve kterém si hráči volí dvojici postav, jež může během souboje střídat a případně vytvářet kooperativní komba. Tekken Tag Tournament představuje dosud nejnáročnější port z automatu na konzoli. Opomenout nelze ani nejzábavnější z miniher, kuželkový režim Tekken Bowl.

 

Mishima Zaibatsu  

Tekken Tag Tournament byl koncipován jako „best of“ kompilace tudíž časově nezapadá do tekkenovské historie a postrádá i příběh.

 

Kandidáti na titul

Byli tu všichni oblíbenci i postavičky typu klokana Rogera a jeho dvojníka, ještěra Alexe, všechny verze robota Jacka, sumo zápasník Ganryu a další. Některé postavy však přece jen chyběly. Nejcitelněji asi Marshall Law, šílený Doktor Boskonovitch a bizardní dinosauřík Gon. „Bestovka“ byla chudá na nové postavy. Za řeč stojí pouze démonická šéfová Unknown, kradoucí cizí bojové styly. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tekken 4                                    

Datum vydání: září 2002

Formát: Playstation 2

 

Železná pěst

Tekken 4 byl na experimentování se základními hratelnostními prvky nejambicióznějším ze všech dílů. Autoři se rozhodli výrazně se zaměřit na interakci s prostředím. Každá aréna měla celou řadu riskantních prvků, které jste mohli využít v neprospěch soupeře. Designéři bojového systému poskytli šanci hráči zahnanému do kouta prostřednictvím techniky rychlé výměny pozic. Nejkritizovanějším rysem Tekkena 4 byla smíšená rychlost akce, která byla způsobena specifiky enginu. A nakonec Tekken 4 utrpěl kvůli obecně opadajícímu zájmu o 3D bojovky. 

 

Mishima Zaibatsu

Na konci třetího turnaje se podařilo Orgenu uprchnout. Po dvou letech pronásledování Heihachi zjišťuje, že k jeho vyhledání a úspěšnému zneškodnění je třeba muže obdařeného ďábelským genem. Následuje pátránía objev zbytků Kaznyova těla, již bylo před 20lety svrženo svrženo do vulkánu. Heihachi doufá, že potřebný gen získá ze tkáně ďáblem posedlého syna. Jeho ostatky svěřuje do laboratoře G Corporation. Tam se podaří dosáhnout ještě lepšího výsledku. Kazuya je oživen a vypuštěn jako zrůda do světa. Když je vyhlášen čtvrtý Turnaj železné pěsti s příslibem, že vítězi připadne veškeré jmění Mishima Zaibatsu. Kazuyovi je jasné, že jde o návnadu, ale přesto se přihlásí.

 

Kandidáti na titul

Nejsilnější novou postavou je britský boxer Stave Fox, který skoro vůbec nepoužívá nohy. Druhým nováčkem je hromotluk Oraig Marduk, vyznavač stylu vale tudo.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

tekken 5

 

Datum vydání: červen 2005

Formát: Playstation 2

Železná pěst

Tekken 5 je nejlepším dílem série přinejmenším na Playstation 2. Autoři udělali přesně to, co si žádal lid.   Zrychlili hru, opřeli se o osvědčené prvky a vše prezentovali v nejlepší grafice. Jde ale o zdaleka nejhůře prodávaný díl v sérii. To lze připsat celkovému poklesu zájmu o žánr takový.

 

Mishima Zaibatsu

Čtvrtý turnaj vyvrcholil monumentální bitvou za účasti 3 generací Mishimů- Heihachi, Kazuya i Jin. Účelově se spojují jeden s druhým, aby zradili vlastní krev. Zdá se, že vítězem je mladík Jin Kazama. S podporou armády robotů Jacků a s ďábelským genem dobývá Hon-maru, aby ji zcela devastoval. Vítězství také patří Kazuyovi, který využívá situace a předhazuje bojem znaveného otce hordě Jacků. Druhého dne se světem šíří zpráva: Heihachi Mishima je mrtev! Měsíc na to je vyhlášen pátý Turnaj železné pěsti.  

 

Kandidáti na titul

Turnaje se zúčastnili všichni, kdo něco znamenají. Nezmínili jsme se ještě o marnivé sestře slavnější Niny Anně Williams, či o zuřivci obdařeném nejsilnějšími údery rukou Bryanu Furym. Tekken 5 byl štědrý i na nové tváře. Asuka zdědila po Jun spoustu prvků jejího bojového stylu (vysoké skoky, hvězdice), bývalý čínský mnich Feng Wei i nindžutsu agent Raven se vytáhli agresivně útočnými technikami, potetovaný a okřídlený Jin se představil jako pravý dědic ďábelského kmene.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

tekken 6

datum vydání : 2008

Formár : playstation 3   

Obrazek

 

železná pěst

Na šestý díl, který je poprvé připravován i na domácí konzoli jiného výrobce než je sony (vedle PlayStation 3 vyjde i ve verzi pro Xbox 360), si ale ještě nějaký ten čas počkáme, jelikož vydání je v tuto chvíli plánováno až někdy na čtvrtý kvartál příštího roku,

 

mishima zaibatsu

pátý King of Iron Fist Tournament skončil tak, že jeho pořadatel a vyzyvatel Heihachi Mishima zmizel a vítězem se tak stal jeho vnuk, Jin Kazama. Jin se pak ujal role hlavy organizace Mishima Zaibatsu a začal používat její speciální Tekken jednotky pro propagandu a manipulaci na celém světě. Mnoho lidí tyto akce rozzlobily a postupně tak vznikly různé nepokoje, které postupně přerostly až ve války mezi národy. Tato válka oslabila mnoho zemí, čehož využilo Mishima Zaibatsu a prohlásilo se za samostatný stát. Nyní je tato organizace rozhodnuta ovládnout celý svět a jediný, kdo jí v tom může zabránit, je G Corporation (výrobci všech Jacků v Tekkenu a lidé zodpovědní za znovuoživení Kazuyi). Lidé po celém světě nyní v této organizaci vidí svou jedinou naději. G Corporation na celou situaci zareagovala tak, že vypsala velkou odměnu pro toho, kdo jí přivede Jina Kazamu živého.A v této situaci se objevilo oznámení o novém, šestém turnaji King of Iron Fist. Míří na něj ti, kteří se chtějí proslavit; ti, kteří prahnou po penězích, ti, kdo hledají pomstu... Mnoho různých cílů a ideálů se střetne v Tekken 6 turnaji.

 

Kandidáti na titul

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dik

(wequu, 3. 2. 2013 17:40)

cau, tahle stranka je fakt paradni.pred nedavnem sem se dostal k tekkenu a snazim se aspon troch pochopit ten pribeh.
ps:kde je neco o lili? je nejlepsi

Upa Best Bojovka

(, 6. 3. 2011 14:44)

Hééj :D Dobře vy .. taková supér stránka, mám doma všechny Tekkeny, jsem do nich upa Maniak :D Ale štve mě jak je JIN v 6ce tak zlej

nejlepsi hra pro dva

(Srnka, 20. 3. 2010 17:57)

hej pe husta hra a ty pribehy vsech postav neco uzasneho a jak rika tady pavel fakt jin a kazuia mji oblibenci noa jeste king yoshimitsu [hejhaši] devil jin :D to bych tu snad vyjmenoval vsechny postavy :D ale asi JIN je nej vydrtil bych vas vsechny s jinem :D tak se bojte :D

hustaci

(Pavel, 1. 3. 2010 17:29)

Tyjo hustaci sou určitě Jin a Kazuya oba sou strašně hustí.Ty jejich schopnosti týjo.